19 kwietnia 2018 r. nad rzeką Wartą zaczęły obowiązywać strefy dozwolonego spożywania alkoholu.

Strefy zostały wyznaczone w rejonach, które są ulubionymi miejscami spotkań poznaniaków, a jednocześnie znajdują się w odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej.

rzeka-strefy

Strefy, w których można będzie legalnie wypić piwo pod chmurką

Na zachodnim brzegu rzeki Warty:

a) na obszarze ograniczonym: od północy betonowym kanałem odpływowym na wysokości Starego Koryta Warty, od wschodu rzeką Wartą, od południa mostem św. Rocha (tereny pod mostem są objęte zakazem), od zachodu górną krawędzią skarpy,

b) na obszarze ograniczonym: od północy mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu rzeką Wartą, od południa utwardzonym dojściem od Łazienek rzecznych do rzeki Warty, od zachodu górną krawędzią skarpy;

na wschodnim brzegu rzeki Warty:

a) na obszarze ograniczonym: od północy linią pomiędzy skarpą a rzeką Wartą na wysokości rozgałęzienia rzeki Warty i Kanału Ulgi Cybiny, od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa mostem św. Rocha (tereny pod mostem objęte zakazem), od zachodu rzeką Wartą,

b) na obszarze ograniczonym: od północy mostem św. Rocha (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od zachodu rzeką Wartą,

c) na obszarze ograniczonym: od północy mostem Królowej Jadwigi (tereny pod mostem objęte zakazem), od wschodu górną krawędzią skarpy, od południa utwardzonym dojściem od skarpy do rzeki Warty na wysokości przystani przeładunkowej, od zachodu rzeką Wartą.

Zgodnie z propozycją, alkoholu nie będzie można spożywać na terenie pomiędzy mostem Bolesława Chrobrego a Królowej Jadwigi (po zachodniej stronie rzeki), od mostu Chrobrego do budowanych schodów w parku Stare Koryto oraz na Ostrowie Tumskim.

 

Tereny nadrzeczne to miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Piękna pogoda sprzyja grillowaniu i dobrej zabawie! Ważne, aby nad rzeką każdy czuł się bezpiecznie, a użytkownicy tych pięknych terenów pamiętali, że – zwłaszcza w godzinach wieczornych – należy uszanować mieszkańców pobliskich domostw.

Miasto opracowało także plan rozmieszczenia kamer monitoringu i montażu oświetlenia, a realizacja pierwszego etapu prac została zaplanowana jeszcze w 2016 r.

Bezpieczeństwa osób wypoczywających nad rzeką strzec będą liczne patrole Straży Miejskiej oraz Policji z wykorzystaniem mobilnego komisariatu, jednostek komisariatu wodnego, oddziałów prewencji, czy patroli konnych. Obie formacje planują przeznaczyć dodatkowe patrole w rejonie Warty, w tym w obszarze Starego Koryta rzeki, bulwarów nadwarciańskich czy Wartostrady.

Klip „LOVE SORRY” promujący bezpieczne i kulturalne spędzanie czasu nad rzeką, sfinansowany przez Rada Osiedla Stare Miasto, przygotowanie: Guzikowcy, we współpracy z KontenerART oraz Mamy Rzekę

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby nad samą rzeką uprawiać „piwko pod chmurką”, w obrębie pobliskich parków i ulic (także pod mostami) jest to zabronione.

Nad rzeką, przy głównych zejściach na dolną terasę, znajdują się też tablice informacyjne, dot. porządku i bezpieczeństwa.

img_4824

30712030_567611946928512_6290883953815845288_n