21 czerwca 2017, wraz z początkiem wakacji, rozpoczyna się kampania edukacyjna, dotycząca utrzymania czystości nad Wartą. Bohaterowie kampanii – święci Piotr i Paweł – będą zachęcać osoby wypoczywające nad rzeką do sprzątania po sobie i przekonywać, że utrzymanie porządku to wspólna odpowiedzialność poznaniaków.

Bohaterami kampanii są postacie z herbu Poznania – święci Piotr i Paweł, którzy porzucili na chwilę swoją pracę i zajęli się sprzątaniem rzeki, przypominając, że jest wspólnym dobrem i powinniśmy wszyscy dbać o jej czystość.

Plakaty i inne materiały promocyjne, w tym wlepki, przypinki i plecaki, będą widoczne w  przestrzeni miasta, przypominając o kulturze osobistej nad Wartą. Właściwą postawę ma także promować specjalny film.

Działania edukacyjne maja zwrócić uwagę, że utrzymanie czystości to wspólny obowiązek wszystkich bywalców terenów nadwarciańskich. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że odpady powinien posprzątać ktoś inny. Miasto pomaga w utrzymaniu czystości, od ubiegłego roku przy nadbrzeżach stoją kontenery na śmieci i przenośne toalety. Jednak ciężar odpowiedzialności leży po stronie wypoczywających nad Wartą.

Więcej informacji: http://www.poznan.pl/mim/info/news/trzymaj-czysta-warte,107243.html

warta_kv_baner-www_1

Bezpieczeństwo

Tereny nadrzeczne to miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Piękna pogoda sprzyja grillowaniu i dobrej zabawie! Ważne, aby nad rzeką każdy czuł się bezpiecznie, a użytkownicy tych pięknych terenów pamiętali, że – zwłaszcza w godzinach wieczornych – należy uszanować mieszkańców pobliskich domostw.

Miasto opracowało także plan rozmieszczenia kamer monitoringu i montażu oświetlenia, a realizacja pierwszego etapu prac została zaplanowana jeszcze w 2016 r.

Bezpieczeństwa osób wypoczywających nad rzeką strzec będą liczne patrole Straży Miejskiej oraz Policji z wykorzystaniem mobilnego komisariatu, jednostek komisariatu wodnego, oddziałów prewencji, czy patroli konnych. Obie formacje planują przeznaczyć dodatkowe patrole w rejonie Warty, w tym w obszarze Starego Koryta rzeki, bulwarów nadwarciańskich czy Wartostrady.

Klip „LOVE SORRY” promujący bezpieczne i kulturalne spędzanie czasu nad rzeką, sfinansowany przez Rada Osiedla Stare Miasto, przygotowanie: Guzikowcy, we współpracy z KontenerART oraz Mamy Rzekę

Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby nad samą rzeką uprawiać „piwko pod chmurką”, w obrębie pobliskich parków i ulic (także pod mostami) jest to zabronione.

Poglądowa mapa przedstawia tereny w najbliższym sąsiedztwie rzeki Warty objęte zakazem spożywania alkoholu oraz te, gdzie spożywanie alkoholu jest dozwolone

Mapa

Pogoda Poznań z serwisu

Nad rzeką, przy głównych zejściach na dolną terasę, znajdują się też tablice informacyjne, dot. porządku i bezpieczeństwa.

Bez tytułuvvvWP_20160715_16_09_44_Pro

Utrzymanie porządku

W związku z dużą popularnością terenów nadwarciańskich, począwszy od 01.04. nad rzeką pojawiły się duże pojemniki na śmieci.

Znajdują się one przede wszystkim w pobliżu najpopularniejszych zejść na dolną terasę Warty. Kontenery są opróżniane regularnie, dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy, że komfort wypoczynku zależy od nas samych 🙂

Jeżeli kontenery się przepełnią, nie zostawiajmy śmieci na ziemi, na pewno w bliskiej odległości znajduje się pojemnik, w którym będzie miejsce na kolejne śmieci. Z czasem w pobliżu rzeki pojawią się stałe toalety, ale już teraz pod mostami: Bolesława Chrobrego, Św. Rocha oraz Królowej Jadwigi dostępne są bezpłatne, codziennie czyszczone toalety przenośne.

WP_20160401_002

Pojemniki na śmieci ustawione nad Wartą – łącznie 37 sztuk, opróżniane w poniedziałki lub wtorki i w czwartki lub piątki

Nad Wartą ustawiono 24 toalety