[01 września] Akademia Gitary: Wieczór Hiszpański nad Wartą

WIECZÓR HISZPAŃSKI: ŁUKASZ KUROPACZEWSKI | CARLOS PIÑANA | CÉSAR ÁLVAREZ | MIGUEL ÁNGEL ORENGO | ORKIESTRA TEATRU MUZYCZNEGO W POZNANIU

Wydarzenie odbędzie się 1 września o godz. 17.00 na terenie Przystani Miejskiej na cyplu (Przystań Poznań). Wstęp jest BEZPŁATNY!

Udostępnione zostaną również bezpłatne wejściówki na strefę siedzącą, gdzie będą leżaki oraz krzesła. Informacja o tym w jaki sposób będzie można zdobyć taką wejściówkę pojawi się w osobnym poście w wydarzeniu.

Podczas tego niezwykłego, plenerowego koncertu, wykonany zostanie jeden z najsłynniejszych XX-wiecznych koncertów na gitarę solo i orkiestrę: Concierto de Aranjuez autorstwa Joaquina Rodrigo oraz Concierto Rubato autorstwa znanego i cenionego przez festiwalową publiczność Carlosa Piñany. Słuchacze po raz kolejny będą mogli podziwiać kunszt zarówno samego Piñany, jak i Łukasza Kuropaczewskiego, Cesara Álvareza oraz Miguela Ángela Orengo.

————————————————————–

Muzyka flamenco była obecna w życiu Carlosa Piñany już od samego początku. Studiując gitarę klasyczną w Konserwatorium Muzycznym w Kartagenie, Carlos jednocześnie zgłębiał pasję do folkloru muzycznego południowej Hiszzanii. Połączenie to tworzy indywidualny styl muzyka, który ukazuje go nie tylko jako świetnie wykształconego, ale też wybitnie utalentowanego kompozytora i gitarzystę, koncertującego na całym świecie.
Cesar Álvarez jest z kolei uważany przez światowych krytyków za jednego z najważniejszych przedstawicieli dyrygentury orkiestrowej dzisiejszych czasów. Zdobywał wykształcenie w rodzinnej Hiszpanii, a następnie w Rosji, gdzie w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium „Chaikovsky” rozpoczął współpracę ze znamienitymi dyrygentami. Obecnie, oprócz koncertowania i dyrygentury, wykłada na uniwersytetach w Hiszpanii i USA.
Łukasz Kuropaczewski, dyrektor artystyczny Festiwalu, to jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz prestiżowego Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w USA. W swoim dorobku ma sześć płyt oraz koncerty w Europie, Azji i obu Amerykach.
Zamiłowanie do muzyki u Angela Orengo pojawiło się już we wczesnych latach dzieciństwa – pierwsze doświadczenia Miguel zdobywał już wieku pięciu lat. Następnie rozpoczął naukę klasycznej perkusji w Konserwatorium Muzycznym w Murcji. Nagrody na licznych konkursach otworzyły mu możliwość koncertowania w całej Hiszpanii i nie tylko – jako członek różnych grup i zespołów oscylujących wokół rozmaitych stylów muzycznych, odwiedził m.in. Portugalię, Francję, Niemcy, Polskę, Brazylię i Japonię. Obecnie wykłada w Conservatorio Profesional de Música de Cartagena.

————————————————————–

Akademia Gitary to projekt, który na dobre wpisał się w kulturalną mapę Wielkopolski. Zeszłego lata podsumowaliśmy 10 lat dotychczasowych sukcesów, najlepszych koncertów, artystów i wykonań, które cieszyły się największym zainteresowaniem. Festiwal powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Decydując się na wzbogacenie nimi muzycznego krajobrazu wielu wielkopolskich miast i miejscowości, przyciągnął do siebie melomanów i miłośników gitary z całej Europy.
Realizacja Akademii Gitary możliwa jest dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, w szczególności samorządów Miasta Poznania, Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Gnieźnieńskiego oraz gminy Szamotuły, dlatego wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny; od kilku lat prowadzona jest zbiórka publiczna na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Wielkopolski.
Na muzycznej mapie festiwalu, poza Poznaniem, pojawi się m.in. Gniezno, Szamotuły, Kórnik, Konin, Czarnków, Kalisz, Pniewy, Połajewo czy Tarnowo Podgórne.